Návštěvní kniha

You can also use the Guestbook.

21 komentářů u „Návštěvní kniha“

  1. Nadšenců i odborníků, kteří si fotí historické venkovské stavby, je díky rozšíření technických možností čím dál více. Většina snímků pořízených bez institucionálního vedení však mnohdy končí bez dalšího využití v soukromých sbírkách či se jen tiše vytrácejí jako datové soubory ve vyřazovaných počítačích. Při památkářské praxi je tak mnohdy velmi obtížné najít starší snímky znehodnocených či zaniklých staveb, přestože je jisté, že „to musel někdo určitě někdy vyfotit“. Záměr SOVPISu na zpřístupnění často již neopakovatelných snímků je z tohoto hlediska nesmírně přínosný a lze jen doufat, že díky své kvalitě vstoupí časem do širšího badatelského i odborného povědomí.

  2. Chtěla bych touto cestou poděkovat všem autorům a přispěvovatelům SOVPISu za jejich píli a vytrvalou práci při průzkumu a dokumentování malebné krajiny českého venkova. Myslím, že takto vzniklá databáze je přínosným zdrojem informací nejen pro odborníky památkáře, ale i pro širší laickou veřejnost.

  3. Projekt vnímám jako velmi užitečnou aktivitu na poli poznávání jednoho ze segmentů naší národní identity zabývajícího se lidovou a stavitelskou architekturou. Dosud vznilklou a postupně doplňovanou databázi vidím jako dobrý zdroj materiálu, zvláště fotografického, pro celou řadu z nás, kteří se s kulturním dědictvím potkáváme a chceme se podílet na jeho prezentaci, osvětě i na uchování jeho rozmanitosti, jedinečnosti a zachování specifik.
    Všem zainteresovaným přeji vytrvat v této záslužné činnosti. Nemohu, než ocenit a vyjádřit velkou podporu.

  4. Projekt považuji za významný nástoj hlubšího poznávání a tedy i záchrany významného, setrvale ohrožovaného segmentu našeho kulturního dědictví. Plně tuto záslužnou aktivitu podporuji.

  5. Velmi užitečná věc, umožňuje další život velkým oborovým fotografickým souborům, jejichž využitelnost by jinak byla dost omezená.

  6. Děkuji za existenci tohoto projektu a přeji Vám – jeho autorům – hodně energie a podpory pro jeho pokračování. Informační systém je promyšlený, velmi prospěšný a dokonale využitelný odborníky v oblasti památkové péče, ale jistě se také stává předmětem zájmu pro zvídavější část laické veřejnosti. Tento jedinečný, komplexně pojatý soubor, dokumentující podobu architektury a sídel, představuje důležitý zdroj pro poznání a také je užitečným pomocníkem ve snaze o uchování hodnot nemovitého kulturního dědictví pro budoucí generace. Pevně věřím, že toto nanejvýš smysluplné zpřístupňování rozsáhlé dokumentace SOVAMM bude probíhat i nadále.

  7. Prostorový informační systém vernakulární architektury Společnosti pro obnovu vesnice a malého města identifikuje specifickou část kulturního dědictví ve vesnickém prostředí a krajině, rozpoznává jeho hodnoty a jejich zveřejněním napomáhá k jejich uchování.
    Systém je propracovaný a lze z něj čerpat informace o kulturní hodnotě území z hlediska rozsahu dochování vernakulární architektury. Poukazuje na hodnoty architektonické a urbanistické a již v současnosti, byť zatím ve fázi naplňování, je kvalitním podkladem taktéž pro zpracování územních plánů jednotlivých sídel a územně analytických podkladů v správních územích obcí s rozšířenou působností, čímž je možné docílit i určitého stupně jejich ochrany.
    Současný stav SOVPIS a jeho další naplňování považuji za velmi přínosné, protože tyto informace plošně za celé území ČR chybí a je velmi důležité, že tak kvalitní profesionální dokument je zpracováván a naplňuje se. Věřím, že průzkum vernakulární architektury a její evidence bude nadále pokračovat. Vytvořena databáze má široké společenské využití v mnoha oblastech, nejen v památkové péči a územním plánování, ale i pro obyvatelé daných území, uvědoměním si hodnot, které je potřeba zachovat.

  8. Mám velmi rád svoji vlast, její malebné vesničky a lidová stavení, jejichž půvab vedle výtvarné invence spoluvytváří roztomilá pokřivenost a neodolatelné zasazení do české zvlněné krajiny. Je smutným výsledkem nezřízeného rozvoje civilizace, že toto po staletí formované příjemné prostředí pro život trpí při obrovských materiálních možnostech dneška a zaniká tu nezájmem, tu převrstvením industriálními stavbami zcela mimo měřítko, tu bohužel i lajdáctvím při stylizaci takového prostředí pro potřeby turistického ruchu. Projekt SOVPISu je velmi užitečným počinem, který významným způsobem dokumentuje zanikající hodnoty očima zanícených profesionálů. Přeji této snaze neslábnoucí nadšení i další podporu státních orgánů.

  9. Jsem z Ukrajiny, spolupracuji i z ceskymy kolegy v oboru. Jako badatel drevene architektury a autorka webu „Drevene kostely Ukrajiny“ (derev.org.ua) muzu jenom tise zavidet systemu SOVPIS, ktery dovoluje zverejnit a prubezne doplnovat sbirku krasnych archivnich fotografi lidovych staveb, ale taky je dokonale mapovat. Takoveho systemu pro lidove stavby, ani pro drevene kostely zatim u Ukrajine nemame. Pokud se chce mapovat, pouzivaji se Google maps nastroje pro amatori, to neni vono.
    Takze preji hodne uspechu kolegum ze SOVAMM v pokracovani rozvoje tohoto informacniho systemu.

  10. Často, když cestuji po naší vlasti, je mi smutno z chátrajících venkovských stavení (a naopak z těch vhodně opravených mám vždy patřičnou radost) a říkám si, proč s tím nikdo nic nedělá – památkáři, vlastník… Jsem tedy moc rád za tento projekt, který dokumentuje stavební kulturu našich předků, vždyť venkovské usedlosti pomáhají vytvářet regionální (resp. spíše lokální) identitu. Osobně se mi coby geografovi velmi zamlouvá možnost vyhledávat příklady venkovských stavení v mapě – je pěkné, že se lokality zobrazují v mapě. Škoda ale, že jich je zatím relativně málo. Jen ve své obci znám řadu chalup, které by si zasloužily zdokumentovat. Věřím, že v budoucnu fotek přibude. Za zvážení by stálo i zapojení veřejnosti např. formou citizen science. Držím Vám palce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Prostorový informační systém SOVAMM