Jak ve vyhrazené části

Po úspěšném přihlášení do vyhrazené části stránek SOVPIS uvidíte standardní rozhraní webu běžícího na redakčním systému WordPress. To, co z něj konkretně budete mít dostupné, záleží na Vašich uživatelských právech. (Popisujeme zde pouze tu část, kterou má k dispozici spolupracovník SOVPIS.)

Administrační lišta

Ať jste se přihlásili jedním či druhým způsobem popsaným v návodu Jak se přihlásit budete mít na stránce horní tmavý pruh administrační lišty (tzv. „admin bar“). Horní administrační lišta se nemění a máte ji stále po ruce. Zobrazuje se totiž ve veřejné i vyhrazené části.

navod_adminbar_left

Obsahuje:

  • navod_adminbar_left_WP Logo WordPressu – odkaz na oficiální stránky WordPressu.
  • navod_adminbar_left_SOVPIS_i Název webu – v našem případě „SOVPIS“. To  jest zároveň odkaz na veřejnou část webu, a navod_adminbar_left_SOVPIS_enaopak ve veřejné části je to odkaz do části vyhrazené. Pokud se tedy potřebujete přepnout z veřejné do neveřejné části, je to zde.
  • navod_adminbar_left_coment Informace o komentářích – náš web obsahuje příspěvky, ke kterým mohou (prozatím jen) registrovaní uživatelé přidávat komentáře. Kliknutím na ikonu se uživatel dostane do sekce Komentáře.
  • navod_adminbar_left_akce Akce – najetí myší na + Akce rozbalí rychlou nabídku odkazů na vytvoření nového příspěvku, nahrání souboru do mediatéky WP, vytvoření nové akce kalendáře. Uživatel tak nemusí přecházet do odpovídajících sekcí administrace, patřičný odkaz má hned po ruce i na veřejné části webu.
  • navod_adminbar_left_calend Akce kalendáře – najetí myší na tento odkaz rozbalí nabídku odkazů kalendáře, které umožňují: zobrazit kalendář, vytvořit akci nebo upravit akci.

V pravém horním rohu pak na horní černé liště vidíte informace o přihlášeném uživateli: navod_adminbar_right. , Ve vysouvacím podmenu se zde skrývá odkaz do uživatelského profilu a pro odhlášení.

Nástěnka

Pokud jste se přepnuli nebo přímo přihlásili do vyhrazené části webu, uvidíte tzv. Nástěnku:

navod_nastenka_01Ta obsahuje v hlavní části stránky bloky s různými informacemi (aktuální přehled počtu stránek a příspěvků, aktivity – poslední publikované příspěvky, možnost rychlého uložení konceptu příspěvku…). Pokud něco z toho, co na nástěnce vidíte vidět nechcete nebo naopak chcete něco doplnit, máte možnost v Nastaven zobrazených informací na stránce nástěnky vpravo nahoře. Tuto možnost máte i u dalších níže uvedených základních sekcí. Nápovědu WP najdete na každé stránce vyhrazené části webu zcela vpravo nahoře pod informací o přihlášeném uživateli.

Nejdůležitější částí je ovšem:

Levý sloupec s navigací

Jím vstupujete do základních sekcí:

  • Příspěvky – tj. aktuality či novinky, články,  blogové zápisky. Publikovaný příspěvek se v přehledu zařadí na první místo, a všechny ostatní odsune níže. Nejaktuálnější jsou tedy nahoře; mohou však být vyhledány z archivu podle data nebo zařazení do rubriky či štítku (tagu). Spolupracovník SOPVIS má v sekci Příspěvků dostupný odkaz na Přehled příspěvků a Vytvoření příspěvku. Podrobnější informace najdete v článku Jak na(psat) příspěvek.
  • Stránky – tj. místo pro zveřejnění klíčových informací, které by měl mít návštěvník nebo spolupracovník SOVPIS pokud možno rychle a přehledně k dispozici. Odkazy na stránky se objevují v menu nebo mohou být vloženy do textu jiné stránky nebo příspěvku. Sekce pro vytváření a správu stránek není běžnému uživateli (spolupracovníkovi SOVPIS) přítupná. Ke stránkám diskusním však může přidávat komentáře.
  • Akce – tj. sekce akcí kalendáře. Používáme pro tento účel plugin (rozšíření WP) The Events Caledar od MODERN TRIBE. Podrobné návody v angličtině jsou dostupné online ve znalostní bázi. Pro spolupracovníky SOVPIS rovněž připravíme stručný návod v češtině. V sekci mají dostupný přehled akcí, vytření nové akce, místa konání a pořadatele. Akce se edituje podobně jako příspěvek, aby se správně zobrazila v kalendáři je však třeba minimálně určit čas konání. Na stránky SOVPISu přirozeně patří pouze akce bezrpostředně se SOVPISu týkající…
  • Média – v sekci Média jsou sjednoceny všechny obrázky, fotky i soubory a dokumenty, které je potřeba na web nahrát. Spulupracovník SOVPIS má přístup do Knihovny médií a může do ní nahrávat. POZOR! Patří sem pouze dokumenty potřebné pro ilustrování příspěvků, které nejsou uloženy na primárním úložišti SOVPIS nebo v MIS. Podrobnější informace najdete v připravovaném článku Jak ilustrovat příspěvek.
  • Komentáře – spolupracovník SOVPIS najde v této sekci přehled komentářů.
  • Profil – odkaz do uživatelského profilu, kde přihlášený uživatel může editovat informace o své osobě, vybrat barevné schema pro vnitřní část webu, změnit svoje přístupové heslo atd.
  • Nástroje – Spolupracovníci mají dostupnáý nástroj Press this, který umožňuje jednoduše získat text, obrázky a videa z prohlížených internetových stránek. Používejte s rozvahou a především s ohledem na autrská práva.

 

Aktualizováno: 30/12/2017 00:59

Prostorový informační systém SOVAMM